Lielākā daļa zinātnieku uzskata, ka senatnē pastāvējusi viena pirmvaloda, no kuras cēlušās visas mūsdienu pasaulē esošās valodas. Bet kāpēc tad šī vienotā valoda sadalījās tik dažādos un no pirmā acu uzmetiena tik ļoti atšķirīgos dialektos? Cilvēkus šis jautājums interesējis jau sen. Ārzemnieki, kas ieradās no tālienes, raisīja vietējiem izbrīnu un neuzticību. Viņi runāja nesaprotamā valodā un ļoti bieži tika uzskatīti par tādiem kā “otrās šķiras” cilvēkiem. Grieķi tādus nicinoši sauca par barbariem (svešinieku runa viņiem bija nesaprotama un šķita kā bezjēdzīgs skaņu apkopojums “bar-bar- bar”) un uzskatīja, ka paši ir krietni augstāk attīstīti. Līdzīgi pret šādiem klaidoņiem izturējās arī ķīnieši un daudzas citas tautas. Mēģinot saprast, no kurienes radušās šīs nesaprotamās valodas, cilvēki veidoja leģendas un mītus. Slavenākais no tiem ir Bībelē minētais mīts par Bābeles torņa celtniecību. Kādreiz visi cilvēki bija viena tauta un runāja
vienā valodā. Un viss bija labi, un viņi dzīvoja laimīgi līdz mūža galam, jo vienmēr varēja vienoties savā starpā. Jebkurš uzdevums bija paveicams, jo visi harmoniski strādāja kopā. Tāpēc cilvēki kļuva ļoti iedomīgi. Viņi nolēma sanākt kopā Bābelē un uzcelt torni līdz debesīm, lai pierādītu, ka ir līdzvērtīgi Dievam. Bet Dievs viņus sodīja par lepnumu. Viņš “sajauca kopā viņu valodas” – izdarīja tā, lai cilvēki runātu dažādos dialektos un vairs cits citu nesaprastu. Šī iemesla dēļ torņa celtniecība apstājās, un cilvēki izklīda pa visu pasauli, aiznesot līdzi savu valodu.
Valodnieki joprojām strīdas par to, cik tad uz mūsu planētas īsti ir valodu. Daži uzskata, ka to ir 2 tūkstoši, citi domā, ka pat līdz 20 tūkstošiem! Tas ir saistīts ar faktu, ka ir grūti atšķirt valodu no dialekta. Varbūt kādreiz nākotnē uz zemeslodes izveidosies viena valoda, kas būs kopīga visām tautām? Tiesa, tas gan būtu ļoti bēdīgi! Galu galā valoda nav tikai burti un skaņas. Tā ietver sevī cilvēku vēsturi, raksturu, pieredzi. Jo vairāk valodu cilvēks zina, jo bagātāks viņš kļūst. Pat karalis Kārlis V teicis: “Cik valodu jūs zināt, tik daudz reižu jūs esat cilvēks.”